wtorek, 3 stycznia 2017

Kolonia Bacieczki. Ciąg dalszy "Tajemnic Bacieczek"

Skontaktowałem się z panem Grzegorzem Kotyńskim, który zostawił ślad pod poprzednim postem dotyczącym Bacieczek. Przodkowie pana Grzegorza powiązani byli z pierwszymi osadnikami ewangelickimi osiedlającymi się w Kolonii Bacieczki w XIX wieku. Miałem możliwość wglądu do materiałów z kolekcji pana Grzegorza, dotyczących historii tego osadnictwa. Niektóre tezy zawarte w mojej poprzedniej notce zostały poddane w wątpliwość. Niniejszy artykuł ma stanowić ponowne spojrzenie na historię dzisiejszej ulicy Produkcyjnej w Białymstoku. Będę wdzięczny i usatysfakcjonowany, jeśli pobudzę czytelników do dyskusji, a znawców historii tej dzielnicy lub osoby, które dzięki pamięci rodzinnej mogłyby wnieść nowe informacje do historii Kolonii Bacieczki, do przedstawienia ich bądź uzupełnienia.

Już poprzednio moją wątpliwość wzbudził następujący fragment dotyczący początków osadnictwa przy dzisiejszej ulicy Produkcyjnej:

"Dzieje osady wiążą się ze sprowadzeniem w XIX w. przez właściciela fabryki włókienniczej w Choroszczy dwudziestu dwóch rodzin niemieckich tkaczy. Każda otrzymała ziemię, a w drewnianych domach, z których część zachowała się do dziś, powstały małe zakłady tkackie. Na niewielkim wzniesieniu na skraju osady założony został cmentarz..." Opis pochodzący z przewodnika "Ewangelicy w Białymstoku" według współautora, księdza Tomasza Wigłasza, pochodzi od ś.p. pani Jezierskiej, potomkini osadników ewangelickich.

Kolonię Bacieczki od Choroszczy dzieli odległość około 10 km. Znacznie bliżej, zaledwie kilka kilometrów dzieliło zaś Kolonię Bacieczki i Antoniuk. Moesowie swoją fabrykę w Choroszczy założyli już w 1840 roku.

"Tylko nieliczne, największe zakłady wznosiły osiedla przyfabryczne złożone z domów i innych potrzebnych budowli, gdzie zresztą mogli zamieszkiwać głównie majstrowie lub robotnicy wykwalifikowani. Takie osiedle zbudował Moes w Choroszczy (40 domków ze 130 mieszkaniami, piekarnią i sklepem)."

Czy potrzebowałby zakładać osiedle w odległej Kolonii Bacieczki? Fabryka Augusta Commichaua powstała w nieodległym Antoniuku w 1849 roku. 

Osadnictwo ewangelików w Kolonii Bacieczki rozpoczyna się w drugiej połowie lat 50-ych XIX wieku. Nawiążę do tego w dalszej części artykułu.

W roku 1851 skończył się okres koniunktury w przemyśle włókienniczym Białostocczyzny wraz ze zniesieniem bariery celnej między Królestwem Polskim a Cesarstwem Rosyjskim.  O pewnej poprawie można mówić dopiero w 1855 roku. Wówczas jednak bardzo charakterystycznym zjawiskiem w okręgu białostockim było rozdrobnienie produkcji włókienniczej. Tania siła robocza oraz słaby rozwój kapitalizmu powodował powstawanie małych zakładów, które pracowały na zamówienie i z materiałów przedsiębiorstw większych, dla których wykonywały pracę w zakresie jednego stadium produkcji, prace wstępne, ale przede wszystkim tkactwo. Wydaje mi się, że z tym procesem należy łączyć osadnictwo w Kolonii Bacieczki. Być może osiedlający się tutaj tkacze wykonywali swą pracę na rzecz wielu zakładów białostockich, istniejących już w tamtym czasie, być może sprzedawali swe wyroby również do Choroszczy i do Dobrzyniewa. Bardzo mi to przypomina sytuację tkaczy, z jaką zetknąłem się słuchając opowieści o chacie tkaczy w Kolonii Jurowce.

Idealnym źródłem, które pozwoliłoby sprawdzić początki ewangelickiego osadnictwa w Kolonii Bacieczki byłyby księgi ludności stałej dla okolic Białegostoku z okresu tuż przed domniemanym początkiem osadnictwa w połowie XIX wieku i tuż po. Nie miałem do takich dostępu i nie wiem, czy istnieją. Ale na stronach internetowych Archiwów Państwowych można obejrzeć skany ksiąg stanu cywilnego parafii ewangelickiej z Białegostoku. Najstarsze z nich to księga małżeństw 1841-1875, księga urodzeń i chrztów 1852-1868, księga zgonów 1870-1882. Najstarsze księgi zgonów, jako późniejsze nie będą przeze mnie brane tu pod uwagę.

Pierwsza metryka zawierająca dane osoby mieszkającej w Bacieczkach to akt ślubu z 1841 roku (1841/17) Johanna Gottlieba Maertinsa, urodzonego w Obrzycku koło Poznania, a zamieszkałego w Choroszczy i Anny Rosiny Cudowskiej, zamieszkałej w Bacieczkach, a urodzonej w Przemkowie na Dolnym Śląsku, wdowy po Johannie Cudowskim z Markowszczyzny, córki Johanna Gottfrieda Goldnera i Elżbiety z Beckerów.

Małżeństwo to nie znajduje jednak kontynuacji w dalszych zapisach dotyczących Bacieczek.


Kolejny chronologicznie zapis pojawia się w księdze urodzeń dopiero w roku 1856 i dotyczy urodzenia Edwarda Arendta, syna Andreasa Arendta i Caroline Krüger (1856/65).

W latach 1856 - 1868 w Bacieczkach pojawiają się następujące rodziny ewangelickie:

1) Andreas Arendt vel Arndt i Caroline Krüger (dzieci: Edward ur. 1856, Louise Pauline ur. 1857, Wilhelm Heinrich ur. 1859 i Herman ur. 1863).

2) Johan Krüger urodzony w Dąbiu, zamieszkały przed ślubem (1856) w Antoniuku i Emilie Marggraf urodzona w Zgierzu, zamieszkała przed ślubem w Dobrzyniewie (dzieci: Emilie Ema ur. 1856, Wilhelm Adolf ur. 1860, Amalie Adelheid ur. 1863, August Gustaw ur. 1866).

3) August vel Johann Mitzner urodzony w Obrzycku, zamieszkały przed ślubem (1853) w Knyszynie i Ana Andree z Wegnerów urodzona w Przedeczu, zamieszkała przed ślubem w Choroszczy (dziecko: Carl August ur. 1856).

4) Gottfrid Oheim i Louise Proppe (dzieci: Carl Rudolf ur. 1858, Alvine ur. 1866).

5) Michael vel Ferdinand Krüger urodzony w Kole, zamieszkały przed ślubem (1848) w Knyszynie i Amalie Zerbst urodzona w Ozorkowie, zamieszkała przed ślubem w Knyszynie (dzieci: Wilhelmine ur. 1859, Caroline Ottilie ur. 1863, Alvine Olga ur. 1866).

6) Christoph hn i Henriette bner (dziecko: Ema ur. 1860).

7) Julius Arndt urodzony w Knyszynie, zamieszkały przed ślubem (1861) w Knyszynie i Emilie ller urodzona w Zgierzu, zamieszkała przed ślubem w Woroszyłach (dzieci: Juliane Emilie ur. 1862, Gustaw Robert ur. 1864).

8)  Anton Zalewski urodzony w Dobrzyniewie, zamieszkały przed ślubem (1861) w Bacieczkach i Amalie hn urodzona w Knyszynie, zamieszkała przed ślubem w Bacieczkach (dziecko: Ana Susana ur. 1862).

9) Carl ltz i Johana Kietzman (dziecko: Ottilie ur. 1862).

10) Samuel Ernst i Julie Jaroszewicz (dzieci: Emilie Pauline ur. 1862, Pauline Mathilde ur. 1864).

11) Friedrich vel Gottfired Oheim urodzony w Knyszynie, zamieszkały przed ślubem (1862) w Bacieczkach i Pauline Proppe urodzona i zamieszkała przed ślubem w Knyszynie (dzieci: Albertine Ottilie ur. 1862, Gottfried ur. 1864).

12) Adolf Oheim urodzony w Knyszynie, zamieszkały przed ślubem (1862) w Bacieczkach i Emilie Feszke urodzona w Zabłudowie, zamieszkała przed ślubem w Antoniuku (dziecko: Juliane Bertha ur. 1863).

13) Constantin Lenczewski urodzony w Knyszynie, zamieszkały przed ślubem (1864) w Białymstoku i Amalie Arndt urodzona w Dobrzyniewie, zamieszkała przed ślubem w Bacieczkach (dziecko: Gustaw ur. 1865).

14) Johan vel Adolf Arndt i Marie Milewska (dzieci: Johan Julius ur. 1866, Pauline Emilie ur. 1867).

15) Joseph Łabanowski i Friderike Krüger (dziecko: Bertha ur. 1866).

16) Daniel Kozłowski z Tykocina i Emilie Golnick urodzona i zamieszkała przed ślubem (1868) w Knyszynie (dziecko: Robert Daniel ur. 1868).

17) Albert Jarnow i Elene Kausch (dziecko: Aleksander Carl Ludwig ur. 1868).

18) Adolf Golnik i Marianne Rels (dziecko: Albert August ur. 1868).

Zwraca uwagę, że niektóre rodziny pojawiają się tylko jednorazowo w księgach, co może wskazywać na tymczasowe zamieszkanie w Bacieczkach. Poza tym, brak tu ewentualnych ślubów zawieranych poza parafią ewangelicką w Białymstoku oraz ewentualnych małżeństw mieszanych zawieranych w obrządku rzymsko-katolickim bądź prawosławnym. Widać jednakże, że zapisy pojawiają się rok w rok poczynając od 1856 roku, co świadczyłoby, że ewentualne osadnictwo w Kolonii Bacieczki należy datować nie wcześniej niż na połowę lat 50-ych XIX wieku. Wiele z nazwisk powtarza się, co może świadczyć o tym, że osadnictwo nie było przypadkowe, a odbywało się całymi rodzinami.

Aby potwierdzić, że osadnictwo w Kolonii Bacieczki mimo wszystko było stabilne wybiegnijmy w przód do roku 1908. Odbywała się wówczas zbiórka pieniędzy na budowę kirchy w Białymstoku. Kościół został wybudowany przy ulicy Aleksandrowskiej (dzisiejszej Warszawskiej) w roku 1910 (dzisiejszy kościół rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha). Wśród darczyńców występują również mieszkańcy Bacieczek: Adolf Henkel, Reinhold Krause, Hermann Arndt, Berta Ernst, Karl Krüger, Wilhelm Krüger, Christoph Krüger, Albert Golnik, Karl Kühn, Emilie Kühn, Berta Adamska, Livia Mayer, Robert Oheim, Albert Oheim, Gottlieb Mayer. Warto zauważyć, że połowa nazwisk darczyńców występuje wcześniej wśród osadników z połowy XIX wieku.

Wydaje się, że aż do wybuchu I wojny światowej następował powolny rozwój społeczności ewangelickiej w Kolonii Bacieczki. Według spisu powszechnego, przeprowadzonego w roku 1921, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na 375 mieszkańców Kolonii Bacieczki, 77 osób zadeklarowało wyznanie ewangelickie. Co ciekawe, narodowość niemiecką podało w Kolonii Bacieczki 28 osób, co może świadczyć o dość szybkim procesie polonizacji tej społeczności. Być może część osób nie przyznawała się do świadomości niemieckiej, ale nawet gdyby tak było, wydaje się, że przynależność religijna w niewielkim stopniu łączyła się z wewnętrznym poczuciem przynależności do narodowości niemieckiej. Być może część czytelników zastanawia się, czy osadnictwo ewangelickie w połowie XIX wieku rzeczywiście ograniczone było do Kolonii Bacieczki, a nie występowało w graniczącej z kolonią wsi Bacieczki. O tym, że tak właśnie było świadczyć mogą wyniki spisu. We wsi Bacieczki na ogólną liczbę 258 mieszkańców, żadna nie zadeklarowała wyznania ewangelickiego i narodowości niemieckiej. Dominowała w niej natomiast ludność prawosławna - 210 osób podało to wyznanie.

W roku 1933 miało miejsce scalanie gruntów w Kolonii Bacieczki, a z roku 1938 pochodzi spis użytkowników gruntów, który wykonano podczas ich kwalifikacji. Dzięki panu Grzegorzowi mogłem przyjrzeć się liście właścicieli działek powstałych po scaleniu i leżących w większości wzdłuż dzisiejszej ulicy Produkcyjnej i Generała Stanisława Maczka. Większość z nich to potomkowie osadników ewangelickich z połowy XIX wieku. Wymieniam tę większość poniżej:

Adolf Henkel, Zofia Pyszel, spadkobiercy Hermana Arendta, Reinhold Oheim, Paweł Krygier, spadkobiercy Macieja Cylwika, spadkobiercy Wincentego Cylwika, Karol Krigier, Albin Krigier, Feliks Oheim, Albert Oheim, Alwina Klem, Herman Oheim, spadkobiercy Karola Oheima, Karol Zalewski, spadkobiercy Mayera Gotliba, Albert Adamski, Edward Ostrowski, Wilhelm Bloch, Zygmunt Golnik, Wacław Golnik, spadkobiercy Macieja Kotyńskiego, Julian Łabanowski.

Ostatnia sprawa dotyczy nagrobka znajdującego się na środku cmentarza ewangelickiego przy ulicy Produkcyjnej. W artykule "Tajemnice Bacieczek" cytowałem fragment przewodnika "Ewangelicy w Białymstoku". "Najokazalszym nagrobkiem był ten w centrum cmentarza, należący do Wilhelma Zammella." Według księdza Tomasza Wigłasza, informacja o nagrobku pochodzi od ś.p. pani Jezierskiej.

Mam przed oczyma kserokopię zdjęcia cmentarza z roku 1933 niezbyt dobrej jakości. Nagrobek z centrum cmentarza widać na nim dobrze i jest znacznie okazalszy od otaczających go krzyży. Musiał należeć do osoby cenionej w lokalnej społeczności. Jak Państwo mogą się zorientować, nazwisko Zammel nie występuje nigdzie wśród osadników z połowy XIX wieku. Nie pojawia się również w dokumentach późniejszych, dotyczących Kolonii Bacieczki. 

Według pana Grzegorza Kotyńskiego nagrobek ten mógł należeć do Wilhelma Krygiera. Cytuję:

"Przypuszczam, że największy nagrobek na cmentarzu ewangelickim w Bacieczkach jest postawiony na grobie Wilhelma Krygiera. Był on sołtysem w Kolonii Bacieczki w roku 1920. W dokumentach geodezyjnych z roku 1933 już nie ma jego nazwiska. Prawdopodobnie zmarł w latach 1930-1933.

Na zdjęciu z roku 1933 wyraźnie widać ten nagrobek, a nagrobki w takim stylu wznoszono w okresie międzywojennym. Jako sołtys musiał być osobą ważną i chyba, jak na warunki Bacieczek zamożną, dlatego też pochowany został na środku cmentarza, a może Krygierowie akurat w tym miejscu byli grzebani.

Była to chyba najbardziej rozgałęziona rodzina w Kolonii Bacieczki. Obok jest pochowana Emilia Wojtecka-Kruger (Krygier), która zmarła w roku 1898.

Jej mąż, Antoni Wojtecki, pochodził z Pogorzałek, leżących w gminie Dobrzyniewo, a teściową była Franciszka Wojtecka, z domu Kotyńska, niewątpliwie moja rodzina."

I dalej:

"Pamiętam, że na nagrobku do roku 1977 była żeliwna, szara tablica, gęsto zapisana drobnymi literami (odlew) i być może było na niej nazwisko fundatora i obok słowo "sammel". Była ona po niemiecku."

Być może ktoś z Państwa widział ten nagrobek, jeszcze z tablicą żeliwną i potrafi rozstrzygnąć zagadkę? A może istnieje dawne jego zdjęcie?

W 1954 roku grunty Kolonii Bacieczki zostały włączone do Białegostoku, a główna ulica, wzdłuż której były położone otrzymała nazwę Produkcyjna.

Dziękuję panu Grzegorzowi Kotyńskiemu za udostępnienie wszelkich materiałów, dyskusje i uwagi.
 

Tomasz Wigłasz, Krzysztof Maria Różanski "Ewangelicy w Białymstoku. Przewodnik historyczny", Cieszyn, 2013. 

"Białystok. Manchester północy" pod redakcją Anety Kułak, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział Białystok, 2010.

Rechensschaftbericht  über die von den Sammlern einkassierten freiwilligen zum Bau der neuen Kirche in Białystok p. 1908.

14 komentarzy:

  1. Moja rodzina pochodzi ze wsi Bacieczki posiadam ręcznik obrzedowy z ok 1888 roku

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja rodzina pochodzi z Bacieczek, z tymi nazwiskami wiąże się historia sprowadzenia rodzin niemieckich do tworzonych fabryk włókienniczych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przy byłym już archiwum w Białymstoku jest wystawa, tematyka nekropolie białostockie. Jest tam dokument z 1872 r. list, pełnomocnictwo pastora w sprawie drogi cmentarnej. W tekście wspomina on, że cmentarz ewangelicki w kolonii Bacieczki istnieje +- 90 lat, czyli lata 80-te 18 wieku. Zdjęcie podpisano: Archiwum Państwowe w Białymstoku, Urząd Wojewódzki Białostocki, Akta w sprawie scalenia gruntów w kolonii Bacieczki, gmina Białostoczek, pow. białostockiego, sygn. 213. Pismo złożono na posiedzeniu Komisji Ziemskiej w Białymstoku 9 czerwca 1872 r. Może zna Pan ten materiał, a jeśli nie to mam jego zdjęcie i będzie przydatne. Pozdrawiam. Eugeniusz Andrychowski (Facebook)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolonię Bacieczki (ul. Produkcyjna) założono w roku 1861 po uwłaszczeniu chłopów w Cesarstwie Rosyjskim. Założyli ją prawosławni ze wsi Bacieczki, katolicy z Dobrzyniewa i okolic, ewangelicy z Knyszyna (rodziny Oheim, Golnik, Kruger, Kuhn, Arendt, Łabanowski, Ernst) i Dobrzyniewa Fabrycznego (Ziltz). Cały supermmarket Auchan leży na gruntach, które ko II wojny należały do Augusta Arendta, Hermana Arendta i Reinholda Oheima. Cmentarz ewangelicki w Bacieczkach założono chyba w roku 1861 podczas podziału gruntów, zawsze miał on powierzchnię 0,18 ha, jest najstarszym cmentarzem w obecnych granicach Białegostoku, którego obszar nie był zmieniany. Jeśli chodzi o dokument z roku 1872, to został chyba źle odczytany, pomylono 9 lat z 90. Zawodowo zajmuję się geodezją, w tym scaleniami gruntów. Proszę o przesłanie powyższych dokumentów, wystawy już nie ma. e-mail pbgkrg@wp.pl, tel. 691 536 693, Grzegorz Kotyński.

      Usuń
    2. Dokument o którym jest mowa wyżej pochodzi z 09 czerwca 1932 roku. Jest to tak zwane życzenie, jakie można złożyć podczas scalenia gruntów, podpisane jest przez księdza Zirkwitza. Faktycznie jest w nim mowa, że cmentarz istnieje _+90 lat, należy je jednak liczyć od roku 1932. Pomyłka wynosi zaledwie 19 lat. Trudno jest ten dokument pomylić z dokumentem z czasów carskich, ma gdyż jest pisany po polsku, ma polskie znaczki opłaty skarbowej i polskie pieczęcie.
      Grzegorz Kotyński

      Usuń
  4. Bardzo dziękuję za powyższą informację. Wywraca do góry nogami wszystko co powyżej napisałem o początkach Kolonii Bacieczki. Z drugiej strony ciekaw jestem, czy słowa pastora we wspomnianym liście oparte są na rzeczywistej wiedzy dotyczącej początku cmentarza w Kolonii Bacieczki, czy też na przekonaniu, że nie mogło być inaczej, skoro ewangelicy w większej liczbie zaczęli osiedlać się w okolicy Białegostoku właśnie po 1795 roku. Sprawa na pewno ciekawa. Zastanawiające jest w tym wszystkim to, że w księgach parafii ewangelickiej z Białegostoku jest tak duża luka czasowa dotycząca zapisów z Bacieczek (1841-1856), a wcześniejsze księgi nie zachowały się chyba, aby możliwe było dalsze sprawdzenie. Wystawy jeszcze nie widziałem, ale postaram się podjechać w najbliższym czasie. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Po przeczytaniu powyższego dokumentu sprawa jest dla mnie jasna. Jest to życzenie jakie składa się podczas scalenia gruntów. Napisał je pastor Zirkwitz 09 czerwca 1932 roku. Data jest zamazana, dlatego uznano rok 1932 za 1872. W piśmie jest napisane, że cmentarza i droga do niego istnieją +_90 lat. Tak więc pastor ocenia powstanie cmentarza na rok ok. 1843. Jest to w sumie niewielki błąd. Pastor Zirkwitz został proboszczem parafii ewangelickiej w Białymstoku w roku 1903, miał mało kontaktu z ewangelikami z Bacieczek, gdyż była to społeczność niewielka. Jej znaczenie wzrosło po I wojnie światowej, gdy przestały istnieć duże skupiska ewangelików w Choroszczy i Dobrzyniewie Fabrycznym, a liczebność pozostałych (Białystok, Supraśl, Knyszyn, Michałowo) spadła o ponad połowę. Ewangelików w Bacieczkach było zawsze około 70-80 Mieszkający w Bacieczkach Albert Oheim był członkiem Rady Parafialnej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Proszę o link do wymienionych na początku teksctu aktów urodzenia kolonii Bacieczki, Pierwsza żona mojego pradziadka jest wymieniona w tym tekscie, chciałabym dotrzeć do jej metryki urodzenia

    OdpowiedzUsuń
  7. Wymieniona w tekscie Emilie Pauline Arndt była pierwszą żoną mojego prapradziadka. Zależy mi aby odszukac jej akt urodzenia. Proszę o podanie linku skanów ksiąg urodzenia z kolonii Bacieczki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Emilia Paulina była moją praprababcią, posiadam jej akt ślubu oraz zdjęcie, proszę odezwać się do mnie na maila: patijela1997@gmail.com :)
      pozdrawiam

      Usuń
  8. Kolonia Bacieczki należała do parafii ewangelickiej w Białymstoku. Wymieniony wyżej akt urodzenia znajduje się w księgach, których skany udostępnione są na stronie szukajwarchiwach.pl: https://szukajwarchiwach.pl/4/720/0/-#tabJednostki Za udostępnienie wszelkich archiwalnych materiałów (zdjęcia, kopie dokumentów, wspomnienia) dotyczących Kolonii Bacieczki będę wdzięczny.

    OdpowiedzUsuń
  9. Księga ślubów parafii ewangelickiej w Białymstoku z lat 1841-75 została opracowana w Niemczech. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce heiraten bialystok. Korzystanie z opracowania jest dużo łatwiejsze niż z oryginału, który jest mało czytelny. Warto jednak porównać opracowanie z oryginałęm, gdyż jest sporo pomyłek w nazwach miejscowości i nazwiskach. Osoba która wykonała opracowanie - Elke Heinemann miała trudności z odczytaniem tekstu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Szanowny Panie,
    Właśnie p
    Opracowuje wspomnienia mojego Taty Ryszarda Wojteckiego wnuka Emilii Kruger. Mam opisy dotyczące Kolonii Bacieczki.
    Proszę o kontakt.
    Teresa Hernik

    OdpowiedzUsuń
  11. Proszę o kontakt telefoniczny 691 536 693 lub e-mail pbgkrg@wp.pl. Urodziłem się przy ul. Produkcyjnej, znam Wojteckich w tejże ulicy. Od razu napiszę, że na nowej tablicy na krzyżu jest błędna data śmierci Emilii. Z jednoznacznych danych z dostępnej w internecie księgi zgonów parafii ewangelickiej (po rosyjsku) wynika, że zmarła pod koniec stycznia 1902 roku, nie wiem czy według kalendarza współczesnego czy juliańskiego. Grzegorz Kotyński. Naprawdę zależy mi na danych dotyczących Kolonii Bacieczki, gdyż odtwarzam historię jej powstania.

    OdpowiedzUsuń