"Prababcia
Agata Stępień (1898 Pińsk - 1989 Gorzów Wlkp.).
Aby dotrzeć do aktu
urodzenia prababci należy rozpocząć poszukiwania w archiwum mińskim,
które jako jedyne posiada księgi metrykalne pińskich parafii
prawosławnych. Mógłbym wtedy dowiedzieć się również więcej o rodzicach
prababci Filipie Szczerbaczewiczu i Paulinie z Rozalików, a także o
dziadkach prababci Andrzeju Szczerbaczewiczu i Klemensie Rozaliku, a
także dalszych przodkach. Cóż z tego? Archiwum w Mińsku wymaga
horrendalnych sum za samo rozpoczęcie poszukiwań, których rozpoczęcie
również nie jest ściśle określone czasowo, a całkowita wartość kosztów
poszukiwań genealogicznych deklarowana przez archiwum przekracza
możliwości zwykłego hobbysty genealoga."
Jednak sprawdziłem ostatnio, że można w Państwowym Archiwum Historycznym w Mińsku złożyć wniosek o pozyskanie danych biograficznych jednej osoby i wówczas otrzymuje się poszukiwaną metrykę bez opłat za kwerendę genealogiczną, co znacznie obniża koszt pozyskania dokumentu. Warunkiem jest znajomość podstawowych danych poszukiwanej osoby, jak data i miejsce urodzenia.
Złożyłem więc wniosek (e-mailem), wpłaciłem pieniądze na konto i po upływie około 2 tygodni w skrzynce pocztowej znalazłem przesyłkę z Białorusi, zawierającą odpis metryki chrztu prababci.
Spisana została słowo w słowo po rosyjsku z księgi chrztów fiodorowskiej katedralnej parafii prawosławnej w Pińsku, w której metryki zapisywano w postaci rubryk.
Większych niespodzianek nie było. Agata, ochrzczona 5 lutego 1898 roku, córka pińskiego mieszczanina Filipa Andriejewa Szczerbaczewicza i jego żony Pauliny Klimientowej, oboje rodzice wyznania prawosławnego.
Nie wiedziałem natomiast wcześniej kim byli rodzice chrzestni prababci. Okazali się nimi pińscy mieszczanie Łuka Iljin Tamaszewski i panna Maria Klimientowa Rozalina.
Chrzestną prababci była więc rodzona siostra matki. Nazwisko matki chrzestnej zostało zapisane w formie dla mnie nieznanej dotychczas - praprabacia Paulina zapisywana była bowiem jako Rozalik vel Rozalikowa z domu.
Niewiele wiem o Marii Klimientowej Rozalinie vel Rozalik. W zasadzie są to dane z jednego dokumentu - zaświadczenia o miejscu zamieszkania z 1940 roku oraz relacja osoby z rodziny. Urodziła się w 1882 roku w Pińsku, była więc młodszą siostrą Pauliny. W 1940 roku nosiła nazwisko Lipnikow i mieszkała przy ulicy Browarnej 24.
Według rodzinnej relacji zmarła podczas okupacji niemieckiej Pińska w czasie II wojny światowej, podobnie jak Paulina. Miała czworo dzieci. Najstarszy syn Leonid po II wojnie światowej zamieszkał w USA, Aleksandra zmarła w młodym wieku, Ludmiła wyszła za Aleksandra Niemirę i mieszkała w Chrapinie koło Moroczna, zaś Raisa wyszła za Aleksandra Godlewskiego, z którym miała córkę Anielę.
Może wśród czytelników bloga znajdzie się potomek Marii Lipnikow z domu Rozalik, córki Klemensa i pomoże uzupełnić powyższe informacje?
a jak złożyć taki wniosek? Czy na podstawie daty śmierci da się coś ustalić?
OdpowiedzUsuńTrudno mi powiedzieć. Trzeba spróbować. Na stronie archiwum: http://www.niab.by/newsite/en/our-services należy wybrać "Biographical queries", wypełnić druk, wysłać e-mailem i czekać na odpowiedź. Można wypełnić w języku polskim.
OdpowiedzUsuńBardzo Panu dziękuję za odpowiedź. A mogę wiedzieć jaki jest koszt uzyskania takich informacji? Niedawno zlecałam kwerendę w białoruskim archiwum i wyszło mi 26 dol., z czego najpierw 6 dol. zadatku. Przy wpłacie 6 do. wyszedł koszt 200 zł...
OdpowiedzUsuńTo jest mniej więcej taki właśnie koszt razem z prowizją.
OdpowiedzUsuńdziękuję :)
OdpowiedzUsuń