piątek, 1 lutego 2013

Poniemieckie kościoły w okolicach Gorzowa (4) - Ulim i Łagodzin

Podczas ostatniego pobytu w rodzinnym mieście nie mogło zabraknąć wyprawy do podgorzowskich wiosek, pamiętanych z okresu dzieciństwa.

Wieś Ulim (Eulam po niemiecku) leżała zawsze nieco na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych. Dojeżdżało się do niej zawarciańską ulicą Kasprzaka, stanowiącą zupełnie poboczny szlak komunikacyjny. Dziś po wybudowaniu szeregu dróg ekspresowych leży tuż przy drodze na Kostrzyn. Wieś leżąca po południowej stronie Warty, nizinnej i płaskiej była, dzięki wysokiej wieży kościoła doskonale widoczna w letnie bezchmurne dni ze wzgórza, na którym stał mój blok. Podobnie jak Krasowiec, Glinik, Ciecierzyce i Osiedle Poznańskie położona na południowym brzegu Warty. W przeciwieństwie jednakże do wiosek założonych podczas melioracji Błot Warciańskich powstała dużo wcześniej. Pierwsze wzmianki dotyczące wsi pochodzą z 1316 roku. Być może w średniowieczu istniały dwie wsie: położona wysoko i nisko. Zasiedlona była głównie przez rybaków znajdujących zatrudnienie dzięki przepływającej w pobliżu Warcie. We wsi znajduje się neogotycki kościół z 1876 roku. Zwraca uwagę data na sygnaturce kościoła oraz klamka u drzwi pochodzących zapewne jeszcze z czasów niemieckich, gdy kościół należał do parafii protestanckiej w Deszcznie.

 Z Ulimia niedaleko jest do Łagodzina (niem. Egloffstein), wsi położonej przy drodze z Gorzowa do Sulęcina. Założona została w XVIII wieku podczas wspomnianej wyżej melioracji Błot Warciańskich. Polska nazwa zapożyczona została od nazwy miejscowej występującej w dokumencie z 1372 roku. Niemiecka nazwa wsi została nadana na cześć pułkownika Egloffsteina z Frankfurtu nad Odrą. Obecny neogotycki kościółek pochodzący z 1901 roku jest trzecią z kolei świątynią w Łagodzinie. Przypomina nieco swą sylwetką kościół w nieodległym Krasowcu.2 komentarze:

  1. ...dziękuję za promocję okolic Gorzowa!
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gorzów to wciąż moje miasto. I ja pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń