W zeszłym roku miałem okazję prowadzić dość dogłębne badania genealogiczne w parafii Janów koło Sokółki, które skupiały się w niewielkiej wiosce o nazwie Franckowa Buda. Nigdy wcześniej nie byłem w tym miejscu, ale przy okazji jednego z jesiennych wyjazdów do Janowa odwiedziłem ją niejako przy okazji.
Franckowa Buda to typowa ulicówka. Wszystko co można w niej ciekawego zobaczyć układa się, niczym koraliki nanizane na sznurku, wzdłuż głównej drogi poprowadzonej przez wieś. Jest to wieś niewielka, żeby nie powiedzieć, że mała, a jednak okazała się nad wyraz interesująca.
Przy jednym z końców wsi stoją dwa krzyże przydrożne obok siebie. Jeden żeliwny na postumencie kamiennym, drugi kamienny przypominający i formą i treścią inskrypcji nagrobek. Zwróciłem na niego uwagę od razu, zwłaszcza, że interesowało mnie bardzo nazwisko Wilczewski. Krzyż poświęcony jest Klemensowi Wilczewskiemu, który żył 35 lat, a zmarł 18 maja 1917 roku.
O przemijaniu dawnej wsi przypomina waląca się chata nieopodal.
Dom o tak niezwykłym patriotycznym programie zdobniczym zbudowany został przez Henryka Małyszko, miejscowego mieszkańca. Musiał na pewno być wziętym budowniczym. Po drugiej stronie wsi niedaleko krzyża poświęconego Klemensowi Wilczewskiemu stoi dom o skromnym zdobnictwie, ale przypominającym stylistycznie dom Henryka Małyszko. Prawdopodobnie wyszedł również spod jego ręki.
Henryk Małyszko wybudował również całkiem zgrabny dom drewniany po drugiej stronie ulicy już po wojnie, gdzie zamieszkał z rodziną.
Ciekawy wpis. Wie Pan może jaka jest etymologia nazwy tej miejscowości?
OdpowiedzUsuńWiedzieć, nie wiem. Podejrzewam tylko, że pochodzi od imienia Frącek, czyli Franciszek. Ks. Stanisław Szyroki w swojej monografii parafii Janów, wydanej w 1936 roku podaje nazwę tej mejscowości jako Frąckowa Buda.
OdpowiedzUsuńWpis ukazał się już jakiś czas temu, więc nie wiem na ile poniższe informacje będą przydatne... Generalnie, nazwy zawierające słowo "buda", to pamiątka po puszczańskich osadach, w których zajmowano się - nazwijmy to, przemysłem drzewnym - wypalaniem potaszu. Franckowa Buda, to zapewne miejsce, gdzie znajdowała się potasznia Frącka/Franka/Franciszka. Ze względu na drewno, a więc surowiec służacy do wyrobu potaszu, budy lokowano w głębi lasów. Franckowa Buda jest zatem jednym ze starszych punktów osadniczych w późniejszej parafii janowskiej, musiała powstać w czasie gdy na tym obszarze jeszcze nie wytrzebiono puszcz.
OdpowiedzUsuńA słowo o Klemensie miło przeczytać, bo to moja rodzina :)